TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygün’e Cevap!

Yeni Türkiye’nin hızlı adımlarla güçlü geleceğe koştuğu, fikir ve düşüncelere saygılı ileri demokrasinin temellerinin atıldığı gelişerek değişen ülkemizin gelişmesine karşı çıkan mihrakların en fazla saldırıda bulunduğu içinde bulunduğumuz bu hassas dönemde, iç karışıklık isteyenlerin emellerine yardımcı olacak "Hepimizin vergileriyle, hepimizin vergileriyle diyorum oturan Diyanet İşleri Başkanı gidiyor, Atatürk’e laf uzatan Fesli Mısıroğlu’na, ve bakın nereli derseniz Trabzonlu. Trabzon Kurtuluş döneminde kimlerin elindeydi? Evet, Rum Pontusun elinde olan Trabzonlu bir tane Feslinin açıklamaları sonucunda her ilimizden fışkıran böyle hareketle karşı karşıyayız. Şiddetle kınıyoruz." Sözlerinizle, yazar, avukat, tarih araştırmacısı ve gazeteci sıfatlarına sahip elliden fazla kitap yayımlamış Kadir Mısıroğlu’na değil, güzel ülkemizin vatanperver insanları, tüm Trabzonlulara insafsızca saldırarak, haddinizi aşan kelimelerle onları üzmüş, Gazi ve Büyük Meclisimize yakışmayan hali tavrınız ülkemiz genelinde şiddetle kınanmıştır.

"Geçmişini bilmeyen geleceğe yön veremez" özlü sözünde olduğu gibi, geleceğe yön verecek bir yapınız, ahlakınız olmadığı ve geçmişinizden, Türkiye tarihinden ne kadar uzak olduğunuz da bu vesile ile aşikâr olmuştur.

Zira Trabzon, her cephede, Çanakkale’de, kurtuluş savaşında kahramanlık göstermiş, memleketine saldıran Rum ve Ermeni çetelerine karşı mücadele ederek destan yazmış, muhteşem tarihiyle ve daha dün 15 yaşında vatanı için şehit olan Ereniyle bu toprakların birleştirici gücü olmuştur.

Medeniyetler beşiği olan Trabzon’un fethi Peygamber övgüsüne mazhar Fatih Sultan Mehmet’e nasip olduğu gibi,  Yavuz Sultan Selim bu aziz şehre Valilik yapmış, Kanuni Sultan Süleyman gibi bir padişah bu toprakların suyunda ve havasında dünyaya gelmiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün üç kez ziyaret ettiği bu aziz şehri ve güzide insanlarını hedef alan, alenen aşağılayıcı, milli birliğimizi ve beraberliğimize zarar verecek, bölücü bir dil ile yapmış olduğunuz kabul edilemez, milletin vekiline yakışmayan skandal açıklamalarınız siyasi tarihin şeridinde sizin için utan verici bir yüz karası olarak kalacaktır.

Bu tavrınızı ve söylediklerinizi şiddetle kınıyor, Türkiye tarihini kendi tarihiniz olarak kabul ediyorsanız öğrenmenizi, ülkemiz halkından ve Trabzonlulardan acilen özür dileminizi tavsiye ediyoruz!

Yusuf SÖĞÜTDELEN

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği
Basın ve Yayın Komisyonu Başkanı

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288