TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

GEÇMİŞ OLSUN İZMİR! GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!

30.10.2020 tarihinde merkez üssünün Ege Denizi İzmir Seferihisar açıkları olan 6.6 şiddetinde meydana gelen depremde onlarca vatandaşımız hayatını kaybederken yüzlerce vatandaşımızda yaralanmıştır.


İzmir depremi ülkemizde ve tüm Türk dünyasında olduğu gibi Türk Dünyası Mühendis ve Mimarlar Birliği camiasını da çok derinden üzmüştür. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dilerken, Milletçe hepimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.


Depremin ilk saatlerinden itibaren kurtarma ekiplerinin olağanüstü gayretleri gün geçtikçe bilinçlendiğimizi göstermekle birlikle deprem bölgelerimizdeki bina stoklarının durumları acilen değerlendirmeye alınmalıdır.


Çevresindeki binalar sağlam iken yıkılan binaların yıkılma sebeplerini ve bu olumsuzlukları yaratan unsurların nedenlerini araştırmak, ülkemizde bir daha bu tür felaketlerin yaşanmaması için mesleki bir sivil toplum kuruluşu olarak daha faydalı çalışmalar yapabilmek adına, TDMMB Zemin Araştırma Ekibimizle birlikte ilk andan itibaren depremin yaralarını sarmak üzere çalışmalara başlamış bulunmaktayız.


Bu bağlamda sahada depremden etkilenen bölgelerde yapı zemin ilişkilerine yönelik yapılan incelemelere destek olmak amacıyla bütün saha ekibi, laboratuvar ve sondaj makinalarımızla TDMMB Denizli Şubemiz, İstanbul Şubemiz ve İzmir temsilciliğimiz ile birlikte Ar-Ge komisyonumuz deprem sahasında özverili çalışmalarına devam etmektedir.
Kamuoyunun ve camiamızın bilgilerine sunulur.

 

TDMMB YÖNETİMİ

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288