TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

KIRGIZISTAN’DA ENERJI YATIRIMLARI VE İŞBIRLIĞI KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhuriyetimizin 100. Yılında ve Kırgızistan’ın bağımsızlığının 32. Yılında; Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği öncülüğünde, Türkiye Elektrik Üreticileri Derneği, EkoAvrasya Vakfı ve Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesinin müşterek organizasyonunda, Anayurttan Atayurda, Dilde Fikirde İşte Birlik şiarıyla; 04-05 Aralık 2023 tarihlerinde Kırgızistan’da Enerji Yatırımları ve İşbirliği Konferansı yapılmıştır.

Özellikle Türkiye ile Kırgızistan arasında ticari, ekonomik ve sosyal ilişkilerimizi destekleyecek mesleki tecrübelerimizi ve sektörel kazanımlarımızı, tecrübe paylaşımları ile, karşılıklı kazan kazan prensibi çerçevesinde faydaya dönüştüren yatırımları hayata geçirmek düşüncesiyle, iki ülke arasında yatırım ve İşbirliği yapmak isteyen sektörleri buluşturarak, bir zirve toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Konferansımız, Türkiye ve Kırgızistan’ın karşılıklı Büyükelçilerinin ve Enerji Bakanlıklarının koordinasyonunda, T.C. Ticaret Bakanlığımız Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Dairesi Başkanlığı kurumsal desteklerinde yapılmıştır. Birliğimizin Onursal Başkanı KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin TATAR beyefendinin de teşrifleriyle icra edilen etkinliğin sonunda ev sahibi olarak Kırgızistan Cumhurbaşkanımız Ekselansları Sayın Sadır CAPAROV beyefendinin de, KKTC Cumhurbaşkanımızı ve organizasyon heyetimizi kabulleri ile adeta bayram havasına dönüşen bu kardeşler buluşmasının tarihe bir kayıt düşürdüğü muhakkaktır.

Konferansımızın bütün oturumlarında; Manas, Korkut Ata, Kaşgarlı Mahmut, Yusuf Has Hacip, Kurmancan Datka ve Cengiz Aytmatov gibi Türk Milletinin yetiştirdiği, tarihe ismini altın harflerle yazdırmış Kırgız Abide Şahsiyetlerin şanına atıfta bulunarak, bir kere daha ecdadımızı hayırlarla yad etmiş olduk. Zira, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak, ancak ve ancak geçmişin köklü değerlerini kendimize kılavuz belleyip, sahip olduğumuz emanetleri, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmakla mümkün olduğu hepimizin malumudur.

Türkiye - Kırgızistan arasında İşbirliği ve Dayanışma fırsatlarının görüşüldüğü konferansımızda, devlet bürokratlarımızın, bilim insanlarımızın, sektör temsilcilerimizin ve sivil toplum yöneticilerimizin sundukları bildirilerle ve paylaştıkları tecrübelerle ayrı devletler olmamıza rağmen Tek Millet ve Tek Yürek olma inancıyla yaşattığımız Dostluk ve Kardeşlik duygularımız tamamen bir coşkuya dönüşmüştür. İki kardeş ülke arasında işbirliği yapmak ve görüş alış verişinde bulunmak isteyen resmi kurum yöneticileri veya sivil toplum temsilcilerini, özellikle basınımızın mümtaz şahsiyetlerini, konferansımızın özel davetlileri olarak aramızda görmekten mutluluk duyulmuştur.

 

Organizasyonumuzdan umulan faydanın temini doğrultusunda, konferansımızın muhataplarıyla işbirliği imkanının sağlanmış olması, Kırgız kurum ve kuruluşların, biz Türk Dünyası Sevdalıları ile, bu anlamlı buluşmamızın devamında daha da geliştirilecek ticari bağlantılarla işbirliği köprüleri kurulmuştur. Konferansımızın sonuç bildirgesinin okunacağı teşekkür oturumunun yeri ve zamanı en kısa zamanda, basınımızın siz değerli temsilcileri ile paylaşılacaktır. Etkinliğimiz şimdi olduğu gibi, gelecek zamanlarda da mühendislik camiamızda ve iş dünyamızda saygı ve şükranla anılacaktır.

Sadece Türkiye ile Kırgızistan değil, bütün Türk Devletlerinin ebediyete kadar bir ve beraber olma duygu ve düşüncelerimizle, Konferansımızın hayırlara vesile olmasını diler, hepinize selam saygı ve hürmetlerimizi sunarız.

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMurat KÖSE

Mamak Belediye Başkanı
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin