TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

TDMMB Basın toplantısı düzenledi.

Açılış konuşmasında son günlerde artan terör saldırılarını kınayan Genel Başkanımız  Sayın Akif ÖZKALDI, şunları kaydetti: “Vatanımızın ulusal güvenliğini, güvenlik güçlerini hedef alan, milletimizin huzur ve emniyetini tehdit eden terör örgütlerinin tümünü nefretle kınıyoruz. Hükümetimizin ve güvenlik güçlerimizin terör tehditlerine yönelik karalılıkla devam ettirdiği mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz. Bu vatan uğruna seve seve canlarını veren Aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Gazilerimizi de gösterdikleri kahramanlıklarından dolayı Milletçe şükran duygularımızla anıyoruz.”

Genel Başkanvekilimiz Sayın Nihat ÖZDEMİR ise yaptığı açıklamada, Türk dünyasını yeniden inşa edebilecek düşüncenin, “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” paydası olduğunu hatırlattı. Bu düsturu mühendislik, mimarlık ve şehircilik alanında da hayata geçirmek amacıyla, 2002 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Özdemir, Türk milletinin ortak değerleri doğrultusunda, milli kültür ve medeniyet varlığının en önemli eserlerinden biri olan ve son zamanlara kadar sadece tarihi bir hatıra ve miras olarak görülen külliyelerin de birliğin ilgi alanına girdiğini vurguladı. Külliyelerin içinde bir ruh taşıdığını söyleyen Özdemir, “İşte bu ruh, o yapıların mimari olarak taşıdıkları değeri artıran ve o eserleri anlamlı hale getiren en önemli unsurdur. Külliyeler insanların karınlarının, akıllarının ve gönüllerinin doyduğu, sorunlarına çareler buldukları yerlerdir” dedi.

kütüphanesiyle, camisiyle, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin milletle kucaklaşan bir mekan haline geldiğine değinen Özdemir, “Devletle milletin buluşması açısından son yıllarda atılan önemli adımlara çok değerli bir katkı olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne, milletimiz sahip çıkmaktadır. Tarihten gelen büyük Millet ve büyük devlet olabilme özelliğimiz düşünüldüğünde milletimiz daha büyük külliyelere layıktır. Bu hakkı teslim etmek elbette bizim öncelikli vazifemizdir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde emeği geçen başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün devlet erkanına, mimar ve mühendis meslektaşlarımızla bütün emek sahiplerine milletimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288