TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR HAFTASI (21 HAZİRAN HAFTASI)

T. C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, T. C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kuzey Marmara Otoyolu A.Ş.’nin destekleri ve Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin (TDMMB) öncülüğünde, Türk Dünyasının Resmi ve Sivil Toplum Kuruluşları Türk Konseyi çatısı altında faaliyet gösteren Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY),Türk Kültür ve Miras Vakfı, Türk Konseyi Üniversiteler Birliği (TÜB),Avrasya İpekyolu Üniversiteler Birliği (ESRUC),Uluslararası Türk Akademisi ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ile birlikte icra edilen, Türk dünyası akrabada toplulukları resmi kurum ve kuruluşların temsilcileriyle, Türk dünyasından ulaştırma, inşaat, mühendislik ve mimarlık alanında eğitim veren çok sayıda seçkin üniversite rektörlerinin, 17-22 Haziran 2019 tarihlerinde katıldığı, İstanbul, Sakarya ve Çanakkale illerimizde düzenlenen Türk Dünyası Diriliş Yılı Etkinleri coşku içinde kutlanmıştı.

Türk Dünyası Diriliş Yılı Etkinleri çerçevesinde, “Türk Dünyasında Müşterek Şehircilik Kültürünün Geliştirilmesi” ve  “Türk Dünyasında Müşterek Mühendislik ve Mimarlık Eğitimi” konulu iki ayrı forum düzenlenmiş, “Sakarya, 2071 Vizyonu Kentsel Gelişme Planı Uluslararası Fikir Yarışması”  kamuoyu ve basınla paylaşılmıştı.

Programın teknik gezisinde, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Marmara Otoyolu, İstanbul Havalimanı ve 1915 Çanakkale Köprüsü İnşaat alanı gezilerek incelemelerde bulunulmuş ve program Çanakkale Şehitliği ve Abide ziyaret edilerek taçlandırılmıştı.

Türk Dünyası Diriliş Yılı Etkinleri çerçevesinde yapılan toplantılarda, Türk dünyasında müşterek şehircilik anlayışının tesis edilmesi, mimarlık, mühendislik eğitimlerinde işbirliği yapılması ve Türk dünyasının mega projelerinin tanıtılması ve Türk devletlerinin gelişmesi, mega projeler inşasında birlikte hareket etme kararları yanında programa katılan uluslararası resmi ve sivil toplum kuruluşlarınca, “Türk dünyası mühendis ve mimarlarını bir araya getirmenin, Türk milletleri olarak birlikte kendi geleceğine koşmanın, gelecekteki ihtişamlı günlerin temellerini atmanın, geleceği kazanmanın ancak birlikte, bilgi ve tecrübeyi bir araya getirerek verimli çalışmaktan, Türk dünyası üniversitelerindeki tecrübelerin ve üretilen bilgilerin kapalı bilgi olmaktan çıkarılarak, müşterek tecrübe ve bilgi olarak değerlendirilen, kullanılan bilgiye kavuşturulmasını sağlamaktan geçtiği”   ortak inancıyla Haziran ayının üçüncü haftası 21 Haziran günü odak alınarak, “Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Haftası”  ilan edilmiştir.

21 Haziran Haftası “Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Haftası”  ilan edilmesiyle birlikte,  “Vatan, Millet, Sakarya” mefkûresi olarak isimlendirdiğimiz, Sakarya Meydan Muharebesinin 100. Yılı olan 21 Haziran 2021 tarihinde birlikte coşkuyla kutlayacağımız müjdesiyle, dünyayı esir alan pandemi nedeniyle kutlayamadığımız 21 Haziran 1921 Sakarya’nın kurtuluşu günü ile Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Haftanızı tüm kalbimizle kutluyoruz.

Bu vesileyle Sakarya’nın Kurtuluşunda şehadete vasıl olan şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği

 

 

 

 

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288