TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

3. HAVALİMANI TEMEL ATMA TÖRENİ

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANININ TEMELİ ATILDI. İLK ETAP 29 EKİM 2017’DE AÇILACAK.

İdarecilerinin de Yüklenicilerinin de Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği üyesi olduğu dünyanın en büyük projelerinden biri olan 3. havalimanı projesinin temel atma töreni 06 Haziran 2014’de İstanbul’da gerçekleşti.

Ülkemiz için adeta bir bayram  niteliğinde ki tören Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Camiasında Büyük bir  Onur ve  Mutluluk uyandırdı.

Başbakan Erdoğan, İstanbul’da temeli atılan üçüncü havalimanının 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının temel atma törenindeki konuşmasına, “İstanbul, bugün tarihi günlerinden birini yaşıyor. Bugün sadece İstanbul değil, Türkiye tarihi bir anı yaşıyor. 6 kıtanın, bütün dünyanın en büyük havalimanı, işte bugün burada yükselmeye başlıyor. Şahsen bu tarihi ana şahitlik etmenin bahtiyarlığı içindeyim.  İstanbul adına, Türkiye adına, insanlık adına büyük bir heyecanı yaşıyor, buna şahitlik ediyor olmanın iftiharı içindeyim” sözleriyle başladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bugüne kadar, 91 yıl içinde nice büyük yatırımlara, nice büyük projelere şahitlik ettiğini ancak bugün temeli atılan projenin, 91 yıllık süreç içinde çok farklı bir yerde durduğunu ve büyüklüğüyle, kapasitesiyle Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olma özelliğini taşıdığını dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu havalimanı, 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa ediliyor. Bu büyük bölge üzerinde 1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak. Bu boyutlarıyla havalimanı dünyanın en büyüğü. 6 bağımsız pistiyle, 500 uçak kapasitesiyle, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkıyla, özellikle de yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak. Bu millete, bu yakışır. Bu ülkeye, bu yakışır. Burada sadece bir havalimanı değil, adeta büyük bir şehir inşa ediyoruz. İnşaat dönemi boyunca burada 80 bin kişi istihdam edilecek. Havalimanı hizmete girdiğinde yıllık ortalama 120 bin kişi burada istihdam edilecek. Hastanesinden oteline, ibadethanesinden kongre merkezine kadar bir şehirde olması gereken ne varsa, bu havalimanında bunların hepsi bulunacak. Her türlü konforun yanında havalimanı, kendi enerjisini üreten, çevreci, engelsiz ve yeşil bir havalimanı olarak inşa edilecek, bu şekilde hizmet verecek. Sadece büyüklüğüyle değil, yeşiliyle, sosyal yapısıyla, sosyal altyapısıyla dünyanın en modern havalimanını, Türkiye’ye, inşallah dünyaya kazandırmış olacağız.”

“YAP-İŞLET-DEVRET MODELİYLE İNŞA EDİLECEK”

Erdoğan, havalimanı tamamlandığında doğu ile batı, kuzey ile güney arasında çok önemli merkez haline geleceğini belirterek, “Bu havalimanıyla Türkiye’nin ticareti daha da canlanacak, ekonomisi daha da büyüyecek. Bu havalimanı, altını çizerek ifade ediyorum, kamu kaynaklarıyla değil, özel sektörümüzün kaynaklarıyla, yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek. Havalimanının inşası, özel sektör tarafından gerçekleştiriliyor. 25 yıl, buranın işletmesini bu firmalarımız yapacak, ayrıca devlete de bunun karşılığında kira ödeyecekler. Kamu kaynaklarını kullanmadığımız gibi, bu havalimanı sayesinde kamuya çok önemli miktarda kaynak da kazandırmış oluyoruz” diye konuştu.

İLK ETAP 29 EKİM 2017’DE AÇILACAK

Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bölgede helikopter ile çok dolaştıklarını, gezdiklerini, nerenin uygun olduğunu araştırdıklarını, rüzgar ölçümleriyle ilgili çalışmalar yapıldığını anlatan Erdoğan, Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Kadir Topbaş, teknokratlar, bürokratlar, projeyi üstlenen firmalar, firma çalışanlarına, işçilere teşekkür etti.

Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu havalimanında görev yapacak pilot, hostes, teknisyen, herkese şimdiden başarılar diliyorum. Yolcuların da emniyet içinde her daim sevdikleriyle buluşmasını temenni ediyorum. Elbette bu büyük projenin temelini atarken, Türkiye’yi bugünlere taşıyan herkese, milletçe şükranlarımı ifade ediyorum. Şehitlerimizi, bu anlamlı günde bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Rabbimden niyazım şudur: Kazasız, belasız inşallah 2017’de ilk etabının açılışında ya Rab bizleri buluştur diyorum. Hep beraber inşallah bir arada olacağız. Bu büyük proje hayırlı olsun.

Rahmet peygamberinin övgüyle bahsettiği bu şehirde, İstanbul’da, sevenleri birbiriyle buluşturacak, uzakları yakın edecek bu hizmetin hep hayırlar getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum. Rabbim bu büyük hizmetin özellikle tüm İstanbul’a, tüm insanlığa, inşallah bir an önce bitirmek suretiyle hayırlar getirmesini nasip etsin. On yıllar boyunca bize ve tüm insanlığa hizmet verecek bu büyük hizmeti Rabbim emin, emniyetli kılsın. Bu proje, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’yle de bütünleşecek, aynı zamanda raylı sistemle de bütünleşecek ve şehir merkezine buradan shuttle dediğimiz sistemler de çalışacak. Bütün bunlarla inşallah bu üçüncü havalimanımız çok çok farklı olacak. Türkiye’nin bu büyük iftihar anına ulaşmasında emeği olan herkesten Rabbim razı olsun. Bu büyük hizmetin milletle ve insanlıkla buluşmasında emeği olanlardan Rabbim razı olsun. Bugünlere bizleri ulaştırdığı için, bize bu heyecanı yaşattığı için Rabbime sonsuz hamdüsenalar olsun. İstanbul’a,Türkiye’ye, dünyaya hayırlı olsun diyorum.”

Temel atma öncesi Başbakan Erdoğan, yüklenici firma temsilcisi Mehmet Cengiz’e, “Ne zaman yapıyoruz?” diye sordu ve Cengiz’den “2017 yanıtını aldı. Erdoğan, tören alanında bulunan vatandaşlara, “İlk etap, senede 70 milyon ila 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Açılışı da, sözünü aldık ve gününü belirledik, 29 Ekim 2017. Razı mısınız? Şahit misiniz? Demek ki şu anda 2014’teyiz, artık Ekim yaklaştı zaten, yani 3,5 yıl bile yok. İnşallah yoğun bir çalışmayla 29 Ekim’de, o gün anlamlı bir gün, birinci etabın açılışını yapacağız. Hayırlı olsun” şeklinde seslendi.

LÜTFİ ELVAN: “HERKESİN DİKKATİNİ ÇEKEN DEVASA BİR PROJE”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, üçüncü havalimanının yatırım maliyeti ve yıllık kira bedeli toplamının 33 milyar avroyu geçtiğini belirterek, “Türkiye’nin 50 yıl boyunca IMF’den aldığı kredi miktarını karşılayan bir yatırım. Kısacası dünyayı hayretler içinde bırakan, herkesin dikkatini çeken devasa bir proje” dedi.

Elvan, İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının temel atma törenindeki konuşmasına günün anlam ve önemine işaret ederek başladı. Bugünün, tarihi bir gün olduğunu dile getiren Elvan, şunları söyledi:

“Çünkü bugün sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli cazibe merkezlerinden biri olan İstanbul ‘da dünyanın en büyük havaalanı olacak üçüncü havaalanının temelini atıyoruz. Sayın Başbakanım, Türkiye havacılık alanında Cumhuriyet tarihinin en büyük atılımlarını son 12 yılda sizin önderliğinizde gerçekleştirdi. Havayolunu ayrıcalıklı olmaktan çıkarıp halkın yolu haline sizin önderliğinizde getirdik. Anadolu’nun dört bir yanına birbirinden modern yeni havalimanları yaparak halkımızın hizmetine sunduk. Bu dönemde 16 milyon insanımız ilk defa uçakla tanışarak seyahat etti.”

Elvan, imzalanan ikili anlaşmalarla dış hatlarda uçuş noktasının 60’tan 246’ya yükseldiğini, ‘Bayrak taşıyıcı’ olarak nitelendirdiği Türk Hava Yollarının dünyada en çok noktaya uçan havayolu unvanını kazandığını kaydetti.

İç hatlarda yaklaşık 80 milyon, dış hatlarda 70 milyonun üzerinde yolcu taşındığını bildiren Elvan, “Başka ülkeler hava taşımacılığında krizlerle boğuşup, kimi zaman küçülürken, Türkiye bu alandaki büyümesiyle dünyanın en dikkati çeken ülkesi oldu. Dünya havacılığı son 12 yılda ortalama yüzde 5,  Türkiye ise ortalama yüzde 15 büyüme gösterdi. Yani dünya ortalamasının tam 3 katı büyüdük” ifadelerini kullandı.

BİNALİ YILDIRIM: YOL YAPMAYIN, HAVALİMANI YAPMAYIN DİYENLER OLDU
Eski Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım 3. havalimanı temel atma töreninde konuşma yaptı. Konuşmasında havalimanı projesinin Erdoğan’ın başarısı olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bu ülkede ‘Yol yapmayın, havalimanı yapmayın’ diyenler oldu. Fakat 3. havalimanı Türkiye için bir milattı.” dedi.

Yıldırım, konuşmasının sonunda Hava Meydanları çalışanlarına, başta Başbakan Erdoğan’a, Ulaştırma Bakanlığı’na, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve tüm çalışanlara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288