TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

2014 Bişkek Kurultayı Tanıtım Çalışmaları

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin Ana organizasyonunda her iki yılda bir Türk Cumhuriyetlerinin birinde geleneksel halde yapılmakta olan Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultaylarının altıncısı bu yıl 2-7 Eylül tarihleri arasında Kırgız Cumhuriyetinin Başkenti Bişkek’te gerçekleştirilecek.

Kırgız Cumhurbaşkanı Sayın Almazbek ATAMBAYEV’in yüksek huzurlarında, T.C. Hükümetinin desteklerinde, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı ve Türk Üniversiteler Birliğinin müşterek organizasyonunda gerçekleştirilecek  olan Kurultayın hazırlık çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

Kurultay Tanıtım faaliyetleri çerçevesinde 14-16 Nisan tarihlerinde, Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te birçok ziyaret gerçekleştirdi.

Programlarda TDMMB Genel Sekreteri İlyas Demirci Başkanlığındaki heyette TDBB, Genel Sekreter Mustafa Başkurt tarafından temsil edildi.

Bu kapsamda T.C. Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, göreve yeni atanan Kırgızistan Kültür, Turizm ve Enformasyon Bakanı Kamila Talieva ve Bişkek Belediye Başkanı Kubanıçbek Kulmatov ziyaret edilerek, kurultay hazırlıkları değerlendirildi, istek ve talepler görüşüldü.

Tölemiş Okoyev Film Günlerinin Kapsamı Genişletilebilir

TDMMB Genel Sekreteri İlyas Demirci, Kırgızistan Kültür, Turizm ve Enformasyon Bakanı Kamila Talieva ziyaretinde, TC Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç’ın Kurultay programı içerisinde yer alan Tölömüş Okoyev Film Günlerinin, TC Bişkek Büyükelçiliği’nin düzenleyeceği sinema haftası içerisinde yer almasıyla ilgili taleplerini iletti.

Bakan Talieva,Türkiye ile dost ve kardeş ülke olarak turizm ve kültür alanında güzel ilişkilerimizin olduğunu belirterek, 2014 yılında yapılan bütün programların aynen uygulanacağını bu bağlamda kurultay ve diğer tüm programlar için her türlü desteğe hazır olduklarını ifade etti.

Bişkek Atatürk Parkı Projesi Değerlendirildi

TDBB’nin desteğiyle Bişkek’te yapılmakta olan Atatürk parkı proje çalışması ile ilgili detaylar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü Mimarları ve Kırgız mimarların katılımı ile TDMMB’nin Bişkek’te ki çalışma ofisinde görüşüldü. Mimarların çizilen park projesi üzerinden yaptığı sunumun ardından, baş mimarlık yetkilileri ile birlikte Atatürk Parkı’nda yerinde inceleme yapıldı.

Şehircilik Kurultayı, Türk Dünyası Göçebe Oyunları Festivali Öncesinde Yapılacak

Temasların son gününde Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı Kubanıçbek Kulmatov ziyaretinde bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Bişkek Büyükşehir belediye binasında gerçekleştirilen toplantıda TDMMB Genel sekreteri İlyas Demirci kurultay kapsamında yapılan tanıtım çalışmaları hakkında bilgi vererek Mayıs ayında gerçekleştirilmesi planlanan kurultayın Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev talimatı ile Eylül ayında gerçekleştirilecek olan Türk Dünyası Göçmen oyunları festivalinin öncesinde gerçekleştirilmek üzere tarihinin değiştirildiğini belirterek Kurultay tarihine kadar Atatürk parkı ile ilgili yapılacak çalışmaların hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288