TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

Bişkek Kurultayı 2. Koordinasyon Toplantısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğince düzenlenen 2014 Bişkek Kurultayı 2. Koordinasyon Toplantısı katıldı.

Toplantıda Bakan Güllüce’nin yanı sıra, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, TDMMB Genel Başkanı M. Cahit Turhan, TDMMB Yönetim Kurulu ve bazı yetkililer de bulundu.

Toplantı sonunda basına bilgi veren Bakan Güllüce, bugünkü toplantının Kırgızistan’da düzenlenecek kurultay için yapıldığını, kararlar alındığını belirtti.

Bakan Güllüce, ”Sizin bakanlık olarak bir desteğiniz olacak mı?” sorusunu, ”Evet, olmaz mı. Biz bakanlık olarak dünyaya açılmak istiyoruz. Bizim alanımız 778 bin kilometre kare değil” diyerek yanıtladı.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanımız ve Karayolları Genel Müdürü olan Mehmet Cahit Turhan da 18-23 Mayıs 2014 tarihlerinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenecek Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı için biraraya geldiklerini söyledi.

Birliğin, kuruluşundan bu yana belirli periyotlarla, üyesi bulunan ülkelerde mimarlık, mühendislik, şehircilik projelerinin tanıtılmasına yönelik faaliyetler düzenlediğini belirten Turhan, kültürün, fikir birliğinin ve işbirliğinin de bu işin bir parçası olduğunu kaydetti.

Türkiye’de mühendislik ve mimarlık alanında önemli gelişmeler kaydedildiğine dikkat çeken Turhan, projelerin yakın coğrafyadan başlayarak, meslektaşlarla paylaşılarak tanıtılmasına gayret edildiğini belirtti.

Toplantıda TÜRKSOY’daki görev süresi dolan Kazakistan Temsilcisi Askar Turganbayev’e Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı Mehmet Cahit Turhan Tarafından Kurultay Yürütme Kurulu Adına Teşekkür Plaketi verildi.

Genel BaşkanımızMurat KÖSE

Mamak Belediye Başkanı
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin