TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

Genel Başkanımız, “Demir İpek Yolu Projesi”ne verdiği desteklerden dolayı Onursal Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’a üstün hizmet nişanı verdi.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği organizasyonluğunda, İzmir Kaya Termal Otel’de düzenlenen Basın Toplantısında ; Genel Başkanımız Sayın Akif ÖZKALDI, bakanlığı döneminde “Demir İpek Yolu Projesi”ne verdiği desteklerden dolayı Sayın Binali YILDIRIM’a üstün hizmet nişanı verdi.

Birliğimizin Onursal Başkanı, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’a, Tarihi İpek Yolu’nu yüksek hızlı raylarla Demir İpek Yolu’na dönüştüren hizmetlerinden ve İstanbul-İzmir Otoyolu’nun yapımında gösterdiği olağanüstü gayretlerin bir nişanesi olarak; Genel Başkanımız tarafından ‘Demir İpek Yolu Unvanı’ ödülü verildi. Binali YILDIRIM konuşmasında, son yıllarda Çin’den başlayan ve Batı Avrupa’ya uzanan güzergahta bulunan ülkelerin ciddi atılım içerisinde olduğunu, güzergahta yer alan Türk Cumhuriyetlerinde müşterek çalışmaların devam ettiğini, Türkiye’nin de bu güzergahın önemini iyi bildiğini ifade etti. Yıldırım, değişen ve gelişen dünyada, rekabetin hızlandığı bir dönemde Türkiye’nin bu yarışın da dışında kalamayacağını kaydederek, “Bunun için 2007 yılında Kafkaslarla Anadolu’yu birleştiren Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi’ ni başlattık. Mütevazı küçük bir proje gibi görünebilir ama kendisinden ziyade, anlamı çok önemlidir” diye konuştu. Projenin hizmete girmesiyle bu güzergahta yılık 20 milyon ton yük taşınacağını aktaran Yıldırım,  “Ayrıca, Kars’tan Edirne’ye kadar günümüzün ihtiyaçlarına cevap verecek bir demiryolu ağına da ihtiyacı var. Türkiye’de Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan demiryollarına rağmen bugünün ihtiyaçları ve teknolojisini gerektiren yeni hat ve güzergahların yapımı bir ihtiyaçtır. Yüzyıllar boyunca kervanlara rehberlik eden bu güzergaha, günümüzün teknolojisi kullanılarak hem zaman ekonomisi hem de taşıma maliyetlerinin düşürülmesi açısından yeni bir demiryolu ağı oluşturulması için çalışmalara hız verdik” dedi. Bu güzergahın olmazsa olmaz parçası İstanbul Boğazı geçişi, Marmaray projesi olduğunu belirten Yıldırım,  “Marmaray olmasa bu proje eksik kalırdı. Dedelerimizin hayal edip gerçekleştiremediği asrın projesine başladık, bitirdik, hizmete aldık. Açılışından bu yana 100 milyona yakın vatandaşımız kullandı. Bütün bu projeler Türkiye’nin gücünü gösteriyor. Siyasi istikrar ve irade olduğunda projelerin nasıl tamamlandığını biz geçtiğimiz 12 yılda birer birer hayata geçirdiğimiz projelerle gösterdik” dedi.

 

 

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288