TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

KAZAKİSTAN’LA GÜÇLÜ DAYANIŞMA

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, Türk Devletler Teşkilatın kurucu üyesi dost ve kardeş Kazakistan Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliğine ve TÜRKSOY’a ziyarette bulunarak “Tüm varlığımızla Kazakistan’ın yanındayız” açıklamalarında bulunuldu. 

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı ve T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreteri Kazakistan eski kültür bakanı Prof. Dr. Düsen Kaseinovu ve ardından Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekui’yi ziyaretlerinde Kazakistan’daki terör olayları ile ilgili duyulan üzüntülerini ve dost ve kardeş ülke halkının bir an evvel barış ve huzur ortamına yeniden kavuşmalarını umut ettiklerini beyan ettiler ve özetle şu ifadelere yer verdiler:

“Dost ve Kardeş ülke Kazakistan Cumhuriyeti'nde yaşanan terör kakışması ile ilgili gelişen haince ve yıkıcı şekilde gelişen haydut olayları ciddi endişeyle izlemekteyiz ve büyük üzüntü duymaktayız. Ancak, hiç şüphemiz yoktur ki, binlerce yıllık kadim ve karakteristik Türk devlet geleneklerine sahip kardeş Kazak halkı ülkesine yönelik bu haydut saldırıları en kısa zamanda bertaraf edecek güce sahiptir.

Türk Milleti ve Türkiye olarak Kazakistan devletinin daima yanında olduğumuzu ve istenmesi halinde maddi manevi tüm varlığımızla yardıma hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu anlamda Kazakistan’da da istikrarın bir an sağlanacağına kalben inanıyoruz.

Bu elim olaylardan sonra Kazak halkı gerek içerideki gerekse dışarıdaki hainlerinden arınarak Asya’nın parlayan bir güneşi olarak daha da güçlenecek ve yükselişini sürdürecektir.

Bizler binlerce yıllık kardeşlik hukukuna sahip kardeşleriz. Kazakistan halkının üzüntüleri bizim de üzüntümüz, sevinçleri de bizim sevincimizdir. Başka bir ifade ile Türk ve Müslüman olan bizler birçok kardeş devlet sahibi olmakla beraber aynı zamanda da tek bir milletiz. Bu vesile ile hain haydut kakışması sonrasında şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralanan kardeşlerimize de acil şifa diliyoruz.”

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin