TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Final Projelerinin Tanıtım Toplantısı

Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları, Final Projelerinin Tanıtım Toplantısı ile komuoyuna duyuruldu. Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı The Ankara Otel’de gerçekleşen Programın Protokol konuşmalarında ;

Genel Başkanımız, Orman ve Su İşleri Müsteşarı Akif Özkaldı, Birliğin ana hedefinin mühendislik, mimarlık ve şehircilik alanında Türk dünyası kurultayları organizasyonlarıyla Türk dünyasında ve akraba topluluklarında müşterek şehircilik kültürünün hayata geçirilmek olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, yaptığı konuşmada, ulusal ve uluslararası düzeyde temsilcilikleri bulunan Birliğin temel amacının, Türk dünyası ve akraba toplulukların gelişme ve kalkınmasını sağlayacak projeler üretmek olduğunu söyledi. Birliğin kuruşulundan bugüne kadar geçen 15 yılda uluslararası ve ulusal düzeyde çeşitli etkinlikler düzenlendiğini dile getiren Ceylan, 7. Şehircilik Kurultayı’nın da Bakü’de gerçekleştirileceğini hatırlattı.

Final projelerinin açıklandığı programa ev sahipliği yapan Devlet Demiryolları Genel Müdürü İsa Apaydın, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Türk dünyası ülkelerinin ulaşım ağı köprüsü ile özellikle demiryolu ağıyla da büyük önem arz etmektedir. Ülkeler arası dostluk ve kardeşlik bağımızı güçlendirecek demiryolu için her şeyden önce Türkiyedeki demiryolu sektörünün gelişmesi gerekiyordu. Bundan hareketle ülkemize yük olmak değil ülkemizin yükünü taşımak, ülkeler arasında köprü görevini üstlenmek temelinde demiryollarına son 14 yılda büyük önem verilmektedir. Ecdadımızın yadigarı, kültürel mirasımız olan istasyonları aslına uygun olarak restore ederken 100, 150 yıllık el değmemiş yolları yeniledik.”

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından Mimar Sinan Uluslararası Olimpiyatlarının final projelerini Genel Sekreterimiz İlyas DEMİRCİ davetlilere açıklanarak tanıtıldığı Programda Birliğimizin özel ödülü olan “İpekyolu Medeniyetleri Üstün Hizmet Madalyası” düzenlenen ödül töreni ile Devlet Demiryolları Genel Müdürü Apaydın’a takdim edildi.

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288