TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

KTÜ Forum / 2019 Türk Dünyası Diriliş Yılı

KTÜ Forum / 2019 Türk Dünyası Diriliş Yılı Mühendislik Mesleğinin Dünü, Bugünü ve Geleceği

Birliğimizin “2019 Türk Dünyası Diriliş Yılı” etkinlikleri çerçevesinde Yönetim Kurulumuzca planlanan programlarını hedef v güç birliği ettiğimiz paydaşlarımızla birlikte gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Bu çerçevede, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliği, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı TÜRKSOY Organizasyonunda ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ev sahipliğinde, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Prof. Dr. Osman TURAN Kültür ve Kongre Merkezi'nde, 15 Şubat 2019 tarihinde “Mühendislik Mesleğinin Dünü, Bugünü ve Geleceği” konulu forum gerçekleştirilmiştir.

Foruma,  Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta ve Salih Cora, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Vali Murat Zorluoğlu, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Trabzon Şube Başkan ve üyeleri yanında mühendislik öğrencileri ve Türk dünyasına gönül veren vatandaşlar tarafından yoğun katılımın olduğu görülmüştür.

Forumun sinevizyon gösteriminde ülkemizin gururu olan mühendislik eserlerinden kıta aşan projeler; İstanbul Havalimanı, Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 1915 Çanakkale Köprüsüne ait görüntüler paylaşılmış, sinevizyonun katılımcılar tarafından heyecanla takip edildiği, gurur ve şerefle izlenildiği görülmüştür.

Forumun oturumun bölümü Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin HÜSEM’in moderatörlüğünde, Türk Üniversiteler Birliği  adına Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Tomar, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen KASEİNOV ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın M. Cahit TURHAN konuşmalarıyla icra edildi.

Birliğimizin önceki Genel Başkanlarından, gurur vesilemiz T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın M. Cahit TURHAN; Mühendislik Mesleğinin geçmişi ve bugününe ilişkin bilgilerden, mesleğin öneminden, insan hayatına olan etkilerden bahisle “genç mühendislere, çalışmaları sırasında bilgilerinin yetersiz kalması durumunda kenara itileceklerini hatırlatarak, bu nedenle her zaman gelişmeleri takip etmelerini ve öğrenmeye açık olmalarını” gerektiği konularında önerilerde bulundu, genç mühendis adaylarını "Büyük Türkiye'yi, lider Türkiye'yi sizler yöneteceksiniz, onun için iyi yetişmeniz, bilgili ve güçlü olmanız lazım."  sözleriyle motive etti.

Konuşmaların nihayete ermesiyle TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov tarafından Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın M. Cahit Turhan’a, Türk dünyası kültür coğrafyasına yaptığı hizmetlerden dolayı "TÜRKSOY Üstün Hizmet Madalyası" takdim edildi.

Ayrıca KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal tarafından Sayın M. Cahit Turhan’a, Prof. Dr. Düsen Kaseinov ve Prof. Dr. Cengiz Tomar'a plaket takdim edildi.

Forumun ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın M. Cahit TURHAN, Vali Ustaoğlu ve beraberindekiler KTÜ Edebiyat Fakültesi önüne birliğimizin tarafından imal ettirilip yerleştirilen “Bilge Kağan Yazıtı”nın açılışı gerçekleştirildi.

“2019 Türk Dünyası Diriliş Yılı” etkinlikleri çerçevesinde ülkemizin ve Türk dünyasının güzide şehirlerinden Trabzon ilimize Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği olarak ecdat yadigârı bir iz bırakmanın haklı gururu ile tamamlanan forum amacına muvaffak olarak tamamlanmıştır.

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288