TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

TÜRKSOY 25.Yıl Madalyaları Takdim Töreni ve 2019 Aşık Veysel Anma Yılı

TÜRKSOY Genel Merkezi - ANKARA

 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Merkezinde düzenlenen törenle TÜRKSOY 25. Yıl Madalyaları sahiplerine takdim edildi. Törende aynı zamanda 2019 Yılı Aşık Veysel Anma Yılı olarak kutlanacağı haberi kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, teşkilatın kuruluşundan bugüne kadar faaliyetlerinde kendilerini destekleyen ve imkanlarını artıran herkese teşekkür etti.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanlıklarının müşterek kuruluşu olan TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı üyesi ülkelerin kültür bakanlarının bütün çalışmalarında yanlarında olmaları dolayısıyla minnetini dile getiren Kaseinov, "25 yıl boyunca faaliyetlerimizde bizi destekleyen, imkanlarımızı artıran hem maddi hem manevi olarak yanımızda olan herkese teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Genel Sekreterliğin çalışmaları hakkında bilgi veren Kaseinov, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un ev sahipliğinde geçen hafta düzenlenen TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısı'nın kapanış oturumunda, kültür alanında önemli kararlar alındığını aktardı. Kaseinov, "2019 yılında doğumunun 125. yılı olması sebebiyle Aşık Veysel yılı ilan edilmesi kararı alındı. Veysel'in adı ile aşıklık sanatını tüm dünyada tanıtacağız." dedi.

Kaseinov, yeni yılın Türk dünyasına ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diledi.

- "Dilimiz, ufukumuz, idealimiz bir"

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Türk dünyasının geldiği yerin herkes için gurur vesilesi olduğunu belirtti.

"30-40 yıl önce böyle bir beraberliği tasavvur etmek mümkün değildi. Esaretlerden söz ediliyordu. Bugünkü dünyamızda 300 milyonluk Türk nüfusunun bulunduğu bir dünyada Türkler, dünyanın çok çeşitli noktalarında yaşıyor. Dilimiz, ufkumuz, idealimiz bir." ifadesini kullanan Örs, Türk coğrafyasının huzur içinde yaşamasını amaç edinen ve ülkeler arasındaki kültürel ilişkilerin sürdürülmesine destek veren TÜRKSOY'a çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti.

- Siyaset, bürokrasi ve sanat camiasına ödül

Konuşmaların ardından Türk dünyasına ve TÜRKSOY'a katkılarından dolayı ödüller takdim edildi.  Türk Dünyası Mühendisler Mimarlar Birliği Teşkilatı adına Genel Sekreterimiz Dr. İlyas Demirci’nin de aralarında bulunduğu diğer ödül sahipleri aşağıda sıralandığı gibidir.

"Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı Serdar Çam, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, SESRIC Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya ve Türk Keneşi Aksakallar Konseyi Üyesi Prof. Dr. Mustafa İsen, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazgan, Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Dr. Cezmi Bayram, Kazakistan Cumhuriyeti Nevşehir Fahri Konsolosu Dr. Halil Uluer, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, TRT Avaz Koordinatörü Sedat Sağırkaya, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Dr. Eflatun Neimetzade ve Önce Vatan Gazetesi Yazarı Kemal Sallı."

 

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288