TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

GAZİ GÜNDÜZALP KÜLLİYESİ PROJESİ

BEYPAZARI BELEDİYE BAŞKANLIĞI EV SAHİPLİĞİNDE; TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ VE KAYHAN MÜHENDİSLİK FİRMASI TARAFINDAN HAZIRLANAN GAZİ GÜNDÜZALP KÜLLİYESİ PROJESİ TANITILDI

Beypazarı Belediye Başkanlığı öncülüğünde tarih ve kültür  projesi olarak Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği koordinasyonunda hazırlanan, Hırkatepe Mahallesi’nde bulunan Gazi Gündüzalp Anıt Mezarının ihyasının da içinde bulunduğu, Tarihi alanın tamamını kapsayacak olan Gazi Gündüzalp Külliyesi ve Hırkatepe Mahallesi Yaşayan Şehir Müzesi avan proje çalışmasının tanıtımı Beypazarı Halkevi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Gazi Gündüzalp Külliyesi ve Hırkatepe Mahallesi Yaşayan Şehir Müzesi avan projesinin tanıtım programında açılış hitaplarını  TDMMB Genel Sekreteri Sayın Dr. İlyas Demirci, “Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği yönetimince, tarih bilinci, ecdada saygı ve sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde hazırlandığını” ifade ederek başladığı konuşmasına “Gündüz Alp, Karamanlı Mehmet Paşaya göre, Osmanlı Beyliğinin (Osmanlı Devletinin) kurucusu olan Osman Gazinin babası olan Ertuğrul Gazinin babasıdır. Yani Osman Gazinin dedesidir. Osman Gazinin hutbe okutup sikke kestirdiği şeklindeki rivayet ve bu bağlamda Gündüz Alp Gazi'ye aidiyeti kabul edilen bir sikkenin varlığı-ki bu sikkede Osman bin Ertuğrul bin Gündüz Alp oğlu Ertuğrul oğlu Osman yazılıdır, bu durum Ertuğrul Gazinin babasının Gündüz Alp olduğu görüşünü desteklemektedir. Gündüz Alp’in kabrinin bulunduğu alan için hazırlanan avan proje hakkında bu gün vereceğimiz kararla ilerleyen süreç içerisinde tüm taraf ve ilgililerin destekleriyle Ankara’ya, Beypazarı’na ve Türk Dünyasına önemli bir kıymet kazandırılmış olacaktır” sözlerini tamamladı.

Projen sunumunu yapmak üzere kürsüye gelen Avan proje müellifi TDMMB Tarihi Eserler Komisyonu Başkanı ve KAYHAN Mimarlık Mühendislik firması sahibi Sayın Selim Kayışoğlu projenin planlama amaçlarını, “Selçuklu Kümbetlerini anımsatan bir anıt mezat planlanmıştır. Ziyaretçilerin kabre rahat yaklaşmaları için kabrin dört tarafının açık bırakılmıştır. Yapının kaplamasında traverten kaplama düşünülmüştür.  Ziyaretçilerin otobüs ve diğer araçları için asfalt tabanlı geniş bir park alanı planlanmıştır. Külliye içinde 250 kişilik bir camii, şadırvan, içinde müze, seminer salonu, sergi salonu, idari ofislerin bulunduğu bina, peyzaj düzenlemesi, yeşil alan altında Islak Hacimler yer alacak şekilde tasarlanmıştır. Diğer yanda Hırkatepe Mahallesinin tamamını içine alacak şekilde Yaşayan Tarih Müzesi olarak bütün mahallenin restorasyonunun proje bütünlüğünde yapılması düşünülmektedir." Sözleriyle fikirlerini ifade etti.

Programın devamında Belediye Başkanımız Sayın Tuncer Kaplan “Beypazarı’nı tanıtacak, her anlamda zenginleştirecek bu anlamlı ve milli projeyi hazırlayan Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin değerli yöneticilerine teşekkür ederim. Ecdadımıza yakışır bir projenin ilk adımında bu işin içerisinde olduğumdan dolayı şahsım adına memnuniyet ve onur duyuyorum. Yapılacak olan çalışma sadece ilçemiz ve ülkemiz adına değil tüm Türk-İslam coğrafyası adına yakışır önemli bir proje olacaktır. Bizde Beypazarı Belediyesi öncülüğünde ev sahibi olarak bu çalışmanın içerisinde olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Programın son konuşmacısı Beypazarı Kaymakamı Sayın Kadir Ekinci, “Gönül ve emek verilerek hazırlanmış bu avan projenin gerçekleşmesi için Kaymakamlık olarak üzerimize düşen görevleri büyük bir memnuniyetle destekleriz. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğine bu çalışması sebebiyle teşekkür ederiz.” dedi.

Kaymakam Sayın Kadir Ekinci’nin konuşmasıyla son bulan programa, Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Sekreteri Sayın Dr. İlyas Demirci’nin katılımıyla gerçekleşen tanıtım toplantısına Eren İnşaat Firması sahibi Ali Ethem Yıldırım, Oğuz Seymenleri Başkanı Ayhan Ertürk, Hırkatepeliler Derneği Başkanı Gündüzalp Ünal, Tunalı Medya Grup Başkanı İsmail Şen, Eğitimci-Strateji Uzmanı Mehmet Bozkuş, Yurdakul Yapı Firması Sahibi Mehmet Yurdakul, Harita Genel Komutanı- Emekli Tuğgeneral Metin Keşap, Eykan İnşaat Sahibi Murat Saraçyakupoğulları, İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçisi Nuri Çelik, Yapı İşleri Genel Müdürü sefer Akkaya, elif Grup Enerji Firması Sahibi Ünal Hasan Demirci, İçişleri Bakanlığı Uzman Yusuf Söğütdelen, Gazi Gündüzalp külliyesi Avan proje müellifi Kayhan Mimarlık Mühendislik firması sahibi Selim Kayışoğlu, Mahalle Muhtarı Recep Özkan ve Beypazarı Belediyesinden yetkilileri katıldı.

Birlikte çektirilen aile fotoğrafı ile son bulan programda, Beypazarı ilçemizin Türk dünyasında ve uluslararası alanda önemli bir şahsiyete Gündüz Alp’e ev sahipliği yapmasıyla daha çok değer kazanacağı ortaya konulmuştur. Türk evladı ecdadını tanıdıkça ve aziz hatırasına sahip çıktıkça daha çok gelişecek ve daha fazla tekâmül edeceğini bu güzel gelişme bir kez daha ortaya koymuştur. 

 

TDMMB Basın ve Yayın Komisyonu

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288