TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

Türk Dünyası İşbirliği Haftası ve Türksoy’un 25. Yılı Kutlamaları

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY organizasyonlarında ve Trabzon Büyükşehir Belediyesinin evsahipliğinde; 

Türk Dünyası İşbirliği Haftası ve Türksoy’un 25. Yılı Kutlamaları

Türk Dili Konuşan Ülkeler Resmi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Trabzon Kent Meydanındaki Trabzon Belediyesi Tarihi Binası önünde Mehteran Konseri ile başlayan kutlamalar önce Tarihi Binada, Türk Dünyası ve Akraba Topluluklarının müşterek Sarayı mahiyetinde isimlendirilen TÜRKSOY OTAĞI nın ve 25.Yıl Resim Sergisinin açılışının ardından Hamamızade Kültür merkezinde Düzenlenen sempozyuma geçildi. 

Türksoy Genel Sekreteri Prof Duysen Kaseinov, Türksoy’a katkılarından dolayı Genel Sekreterimiz Dr. İlyas Demirci’ye ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. O. Fevzi Gümrükçüoğlu’na Türksoy 25. yıl Üstün Hizmet Madalyaları takdim ettiler. Sayın Kaseinov açılış konuşmalarında; Trabzon’un Türk Dünyası Daimi Kültür Sanat Başkenti olması yönünde Türk Dünyası Müzik Akademisi ve Müzesi açılması tekliflerini sundular. Sayın Vali Yücel Yavuz da şehir olarak bu tekliften dolayı mutluluk duyduklarını ve gerekli alan ve mekan tahsislerinin yapılarak yardımcı olacakları sözüyle şehir adına teşekkür ettiler. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı da hitaplarında Türk Dili Konuşan Ülkelerin Resmi Kuruluşlarının temsilcilerini Trabzonda ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek özellikle Trabzonun sahip olduğu kültür sanat zenginliklerini bütün dünyaya tanıtabilme yönünde her türlü desteğe hazır olduklarını ifade ettiler.

Sempozyumun ardından Trabzon şehir gezisiyle etkinlik tamamlanmış oldu.

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288