TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

TDMMB - TÜRKSOY İLE GELENEKSEL İFTAR BULUŞMASI

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
İLE
TÜRKSOY ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜRÜ TEŞKİLATI GELENEKSEL İFTAR BULUŞMASI

 

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği ile Türksoy Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı ortak organizasyonunda düzenlenen geleneksel iftar buluşması 7 Mayıs 2019 Salı günü beklenenin üzerinde bir katılımla Ankara’da gerçekleştirildi.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı M. Cahit Turhan, Çevre ve şehircilik Bakan Yardımcısı ve Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş,  Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve KKTC Büyükelçileri, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Duysen Kasseinov ve TÜRKSOY Ülke Temsilcileri, Bağımsız Türk Cumhuriyetlerinin Bestekârları, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Beypazarı Kent Konseyi Üyeleri,Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Yönetim Kurulu, Danışma Kurulu ve Komisyonla Başkanları, daire amirleri ve diğer misafirler olmak üzere geniş bir katılımın olduğu program ulusal basın tarafından da takip edildi.

Ezan ve dua ile başlayan iftar programında, 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti-OŞ açılış etkinliklerine ait görseller içinden özenle seçilerek hazırlanmış sinevizyon sunumu sonrası Türk Dünyası Mühendisler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş ve Sayın Bakan Turhan birer konuşma yaptılar.

Sayın Turhan konuşmasında, binlerce yıllık köklü geçmişiyle milletin uzandığı coğrafyalara bakıldığında, muhteşem mimarlık abideleri ile karşılaşıldığına dikkati çekerek Türk milletinin Orta Asya’dan Avrupa’ya, Güney Asya sahillerinden Sibirya ve Afrika içlerine kadar her tarafı kültür ve sanat eserleriyle taçlandırmış bir millet olduğu ifadeleri yanında her milletin sadece kendi kültür ve manevi değerlerini yaşattığı sürece var olabileceğinin altını çizen Sayın Turhan, modern mühendislik ve mimarlık anlayışlarıyla yaşanan çağın ruhuna uygun eserler koymanın, milletin istikbal yürüyüşünü daha görkemli kılacağını belirterek "Biz hükümet olarak meseleye ilk günden beri böyle yaklaşıyoruz. Başka türlü yaklaşsaydık 80 yılda yapılanlardan çok daha fazlasını 16 yıla yapabilir miydik? Elbette bu yapılanları, küresel krizlere, bölgemizde yaşanan olumsuzluklara ve ülkemizi hedef alan kalleş saldırılara rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, milletimizin mukavemeti ve desteğiyle gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

Bayındırlık faaliyetleriyle bir taraftan insanların refah seviyesini yükseltirken, bir taraftan da şehirlerin siluetlerini zenginleştirdiklerini dile getiren Turhan, havalimanlarının inşasında bir taraftan modern mimarinin gereklerini yerine getirirken, diğer taraftan yerel ve tarihi mimari formlarını bir arada kullanmaya çalıştıklarını vurguladı. Sayın Turhan, Anadolu mimarisi örnek alınarak yapılan İstanbul Havalimanı'nın, bu durumun en somut örneği olduğunu kaydetti.

Turhan, Türkiye'de büyük tecrübe kazanan Türk mühendisleri, mimarları, girişimcilerinin artık dünyanın her yerinde büyük projelere imza attığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Bu durum bize de çok büyük gurur veriyor. Müteahhitlik hizmetleri ihracatının artmasıyla sektörün önemini de artırması, başarı hikâyesinin boyutlarını daha belirgin hale getirmektedir. Hükümet olarak sektöre yönelik desteğimiz tamdır. Sektörün önünde yer alan birçok engeli, 16 yıllık süreç boyunca elimizden geldiğince kaldırdık. Sektördeki kayıt dışılığı önemli ölçüde azalttık. Birçok ülkeyle vizeleri karşılıklı olarak kaldırdık, kaldırmaya da devam ediyoruz. Bugün sektör temsilcilerimiz, dünyanın her tarafında adeta parmakla gösterilecek işler yapıyorlar ve itibar görüyorlar. El birliğimiz devam ettiği müddetçe, aşamayacağımız hiçbir sorun yoktur. Bakanlık olarak, hükümet olarak büyük hedeflerimiz var. Hedeflerimizi gerçekleştirmede en önemli çözüm ortağımız, yine sizler olacaksınız. Türk dünyasında dilde, fikirde ve iş yapmada birlik olmayı kendine şiar edinmiş Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin çalışmalarımızda bizlere destek olmasını oldukça önemsiyoruz." Sözleriyle konuşmasını tamamlayan Sayın Turhan’a TÜRKSOY tarafından Türk Dünyasına Üstün Hizmet Madalyası takdim edilerek geleneksel çapan giydirildi.

İftar programı sonrası Sakarya’nın ülkemiz ve dünya şehirciliğine model olması yönünde TDMMB ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi arasında başlayan görüşmelerle birlikte, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yüce’nin ortak akıl ile şehri birlikte yönetme ve istişare müessesini en üst seviyede kullanma iradesiyle, Sakarya’nın önde gelen STK’ları, şehircilik ve restorasyon konusunda uzman ekipleri, akademisyenler ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin katıldığı Sakarya Büyükşehir Belediyesi AKOM toplantı salonunda yapılan ilk toplantıda Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği proje ekibinin “Sakarya 2071 Vizyonu Gelişme Planı Uluslararası Fikir Yarışması“ başlıklı başarılı sunumu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve desteğini aldığı istişare heyetinin fikir yarışması projesine olan ilgisiyle ikinci bir toplantı gerçekleştirildi.

Sayın Yüce başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, TDMMB Yönetim Kurulu Üyeleri, Gazi Üniversitesi Rektörü İbrahim Uslan, TDMMB Genel Sekreteri Dr. İlyas Demirci, Ethem Yıldırım ile birlikte Uzman şehir bilimci ve mimar, Musa Özalp, Sayım Adanur, Murat Saraçyakupoğlu, Ebru Öz, Gül Kahramaner’’le TDMMB Basın Yayın Komisyona Başkanı Yusuf Söğütdelen ve Medya Halkla İlişkiler Başkanı İsmail Şen toplantıda hazır bulundular.

Toplantıda, “Sakarya Köklü Geçmişinden Güç Alarak Güçlü Geleceğe Hazırlanıyor” sloganıyla başlatılan 2071 vizyonu gelişme planı uluslararası fikir yarışmasının şartnamesi, yarışma takvimi, yarışma bütçesi ve proje ödülleri üzerine görüşmeler yapıldı ve fikir alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca toplantıda, Ramazan ayının hitamıyla birlikte yarışma ilanına çıkılması ve 2019 Kasım ayı ilk haftasında fikir projelerinin kabul edilmesi, yarışma sonuçlarının ise TDMMB, TÜRKSOY, Türk Üniversiteler Birliği, Avrasya İpekyolu Üniversiteler Birliği, Kazakistan İnşaat ve Mimarlık Baş Akademisi ile birlikte Özbekistan’ın Başkenti Taşkent’te 14-15 Kasım tarihlerinde dokuzuncusunu düzenlenecek olan Avrasya Mühendislik Mimarlık Şehircilik ve Tasarım Proje Festivallerinde açıklanması, proje ödül töreni ve proje sergisinin ise Sakarya ilinde düzenlemesine karar verildi.

Sayın Yüce ve ekibi heyecanlandıran bu projeyle Sakarya ilinin tarım, turizm, sanayi, ulaşım ve Sakarya nehri rekreasyon alanıyla birlikte şehrin marka değerini ve farkındalığını artırmayı, koruma kullanma dengesi içinde sürdürülebilir bir gelişme modeli ortaya konulması, doğası, longoz ormanları ve korunması gerekli diğer zenginlikleriyle gelecek nesillere aktarılması sağlanacağı hemfikri ve mutluğu içinde Sayın Yüce’nin yaptığı teşekkür konuşması ve aile fotoğrafı çekimiyle toplantı nihayete erdirildi.

 Basın Yayın Komisyon Başkanlığı  

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288