TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

TÜRK DÜNYASININ YAŞAYAN ATATÜRK’Ü NURSULTAN NAZARBAYEV

Sarsıldık!  Şoktayız!

Elbette ki; yaşadığımız dünyada meydana gelen değişimleri yakından izlemek, değerlendirmek ve onlardan sonuç çıkararak insanlığın geleceğine yön vermek hepimizin ama özellikle de aydınların görevidir.

Nursultan NAZARBAYEV, Türk Dünyası ve Akraba Topluluklarındaki Kültür Coğrafyamızda yaşayan bütün Türk Aleminde üzüntüyle karşılanan bir kararla Cumhurbaşkanlığından istifa ederek başkanlık görevini sonlandırmış olabilir. Ancak, Büyük Türk Milletinin manevi şahsındaki yeri sonlandırılamaz; onun sevgisi, eserleri ve ülküleri İlel-Ebed yaşayacaktır.

O’nun hizmetleri sayesinde bugün Asya’nın kalbinde, İpekyolu medeniyetlerinin şahit oldukları yeni bir mühür vardır. Bu mühür Büyük Kazakistan’ın Bir Dünya Kenti Astana’dan başkası değildir. Her yönüyle yeni, her yönüyle modern ve her yönüyle başarılı Kazakistan’nın inkişafındaki mührün de bir sahibi, bu eserin de bir mimarı vardır. Elbette ki bu değerli şahsiyet, bugün Türk Dünyasının Yaşayan Atatürk’ü diyerek övündüğümüz Aksakalımız Nursultan NAZARBAYEV’in taa kendisidir. Sayın Cumhurbaşkanı bugün istifa etmiş olsa dahi, O’nun Türk Milletine ait milli ve manevi değerleri, tarihi miras olarak kandilleri hiç sönmeyecek eserleriyle Türk ve İslam medeniyetlerinin şanını Kazakistan’da parlayan bir yıldız olarak yaşatmaya devam edecektir.

Nursultan NAZARBAYEV; Türk Dünyasının ortak değerleri, zengin manevi mirasını, kültürel varlıklarını yansıtan kimlikli ve kişilikli karakterleri ile Türk Dünyasının mimarlık ve Şehircilik sanatında da ne denli güçlü ve köklü olduğunu modern dünyaya yüksek sesle haykırmıştır.

Nazarbayev, Türk Milletinin binlerce yıllık tarihi geçmişinin yanında 550 yıllık Kazak Hanlığının düşünce ve yaşam tarzını, estetik anlayışını, diğer milletlerle barış ve huzur içerisinde devlet olma ve yaşama isteklerini anlatan tapu gibi güzel bir şahsiyettir. O, Türk Milleti’nin kahramanıdır. Nursultan Nazarbayev; haşmet ile zerafeti, güç ile estetiği, bütün ile parçayı ustalıkla bir araya getirerek bugünkü Modern Kazakistan’ı kurmuştur. O’nun hizmetleri ile, yedibin yıllık bir tarihi okumak, geleceğe kalıcı bir Türk Dünyası bırakmak ve biz Türkler için tarihe ölümsüz bir damga vurmanın sırrına ermek mümkün kılınmıştır.

Bağımsız Kazakistan’ın kurucusu Nursultan NAZARBAYEV, Türk Dünyasının yaşayan Aksakalı olarak almış olduğu stratejik ve barışçıl kararlarla ve başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere diğer ülkelerle de sağlam ilişkiler kurarak, Dünyanın barış ve huzuruna çok değerli katkılar sağlamıştır. Türk Dünyasında farklı mesleklerin faaliyetleri ile müşterek hareket edecek kültür ve sanatı ortak yönetimi ile TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı, Ekonomik ve işbirlği Daimi Konseyi ile TÜRK KENEŞİ, Türk Dünyasında müşterek tarih bilinci ile Uluslararası Türk Akademisi, mühendislik mimarlık ve şehircilikte müşterek hareketle Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği gibi uluslararası kurum ve kuruluşları inkişaf ettirerek “Dilde Fikirde İşte Birlik” şiarının hayata geçirilmesinde büyük rol oynamıştır.

Metalurji mühendisi ünvanı ile meslektaşımız olmasıyla övündüğümüz çok kıymetli Cumhurbaşkanımız Sayın Nursultan Nazarbayev, özellikle 2010 yılında Astana’da gerçekleştirdiğimiz ve Türk Dünyası Kurultayımızı himayeleri ile camiamızı onurlandırmış; mühendislik, mimarlık ve şehircilik alanında ortak hedeflerin yakalanabilmesi istikametinde faaliyet üretmek üzere Birliğimizin inkişafında talimatlarıyla önderimiz olmuşlardır. Bu anlamda zati alilerine “Türk Dünyası Üstün Hizmet Madalyası” takdim etme şerefine de nail olduğumuz için ayrıca bahtiyarız. Birliğimiz yaşadıkça bu onuru paylaşacak ve onun hedeflerine bağlı kalacaktır.

Nursultan NAZARBAYEV bizim nezdimizde istifa etmemiştir, belki biraz dinlenmek istemiştir. O, bütün övgülere layıktır. Onunla; Yolumuz AK, Yoldaşımız HAK olsun!

 

TDMMB Yönetim Kurulu

 

 

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288