TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİENGLISHTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİMENÜ

TDMMB Temsilcilerimize ve Kamuoyuna Duyrulur!

TDMMB Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreterliği ve KAZGASA Kazakistan Mimarlık ve Mühendislik Baş Akademisi müşterek organizasyonunda, Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları kültür coğrafyasında faaliyet üreten resmi kuruluşlarla işbirliği protokolleri çerçevesinde on yıldır düzenli olarak yapılmakta olan “Avrasya İnşaat Mimarlık ve Tasarım Projeleri Festivalleri” bu yıl 16-17 Kasım 2018 tarihleri arasında Moldova’nın başkenti Kişinev şehrinde Moldova Teknik Üniversitesinde yapılmıştır.

 

Mühendislik ve Mimarlık meslek dalında alanının en büyük proje festivali olarak kabul görmüş Avrasya Proje Festivallerinin 36 ülkeden İnşaat, Mimarlık ve Mühendislik Üniversiteleri arasında 2500’ün üzerinde yarışmacı projenin arasından final değeri kazanan projeler değerlendirilerek kıymetlendirilmiştir. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin teklifleriyle bu projelere bir başka bakış açısıyla yaklaşarak Festival programında Cumhuriyet Hükümetimizin başarılarıyla temayüz etmiş Mega Projelerin tanıtımlarına özel olarak yer verilmiştir.

 

Bu kapsamda,

1-                 İstanbul Yeni Havalimanı

2-                 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü

3-                 Ilısu Barajı ve Kültürel Mirasın Taşınması

4-                 Bolu Bizim Şehir Projesi

5-                 Sincan Tapu Kadastro Binası DEMO Projesi

6-                 Gümüşdere İhlamur Vadisi Projesi

7-                 Gazi Gündüzalp Külliyesi ve Hırkatepe Müze Kent Projesi 

8-                 Trabzon Kent Müzesi     tanıtılmıştır.

 

Tanıtımları yapılan bu projeler ayrı ayrı kategorilerde değerlendirilmiş olup;

Gök Oğuz Yeri Özerk Bölgesi Cumhurbaşkanı İrina Vlah hanımefendinin TDMMB Heyetimizi kabulleri esnasında Avrasya Özel Ödüllerine layık görüldükleri açıklanmıştır. Avrasya Proje Festivali Mega Projeler Ödül Töreni ise yıl sonuna doğru tarihi daha sonra belirlenecek olan TDMMB Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğimizin Genel Kurulunda düzenlenecek törenle sahiplerine ulaştırılacaktır.

 

Festivalde yarışmaya giren bütün meslektaşlarımızı tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz. Bu vesile ile Avrasya Proje Festivaline emeği geçen herkese ve Siz Camiamızın Mümtaz Temsilcilerine teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

 

 

Viorel BOSTAN

MTU

Timur DEVLETOV

TÜRKSOY

İlyas DEMİRCİ

TDMMB

Amirlan KUSAİNOV

KazGASA

 

 

  1. Tümünü Göster
Genel BaşkanımızMücahit DEMİRTAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı
İLBANK Yönetim Kurulu Üyesi
TDMMB Başkanı

TÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİTanıtım Filmini İzleyinTanıtım Filmini İzleyin
HakkımızdaTÜRK DÜNYASI MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ
(0312) 360 7288